111 Wskaźniki rynkowe: Cena do wartości księgowej, Kapitalizacja, Cena do zysku
PEQ = GS / KA gdzie: PEQ – cena do wartości księgowe GS – cena zamknięcia KA – wartość księgowa na akcję |
Wzór nr 54 Cena do wartości księgowej
Wskaźnik cena do wartości księgowej pokazuje ile razy więcej warta jest akcja na rynku niż wyceniona zgonie z zasadami księgowymi. Dodatnia różnica zwana jest wartością firmy (wartością przedsiębiorstwa, wartością dodaną, goodwillem).Ujemna wartość zwana jest ujemną wartością firmy (badwillem).
Trzeba zadać sobie pytanie dlaczego wartość rynkowa akcji bardzo często tak mocno przewyższa wartość księgową?
Wartość wszystkich akcji wycenionych zgodnie z wartością rynkową nazywana jest kapitalizacją (wartością rynkową firmy).
KAP = GS x AVOL gdzie: KAP – kapitalizacja (wartość rynkowa) firmy GS – cena zamknięcia AVOL – ilość akcji |
Wzór nr 55 Kapitalizacja
Wskaźnik cena do wartości księgowej można policzyć także jako iloraz kapitalizacji do kapitału własnego.
Kapitalizacja firmy wpływa bezpośrednio na wycenę wartości księgowej. Dzieje się to jednak z opóźnieniem w następujący sposób: na dzień bilansowy (najczęściej 31 grudnia) spółka A posiada 15% akcji w spółce B, a spółka B 15% akcji w spółce A. Obie spółki są notowane na giełdzie, a współczynniki cena do wartości giełdowej wynoszą 10,00 na 31 grudnia. Wobec tego bilanse obu spółek wycenione według wartości godziwej (którą w tej sytuacji są kursy giełdowe) będą wyglądały w następujący sposób:
Tabela nr 104 Bilans spółek A i B na koniec pierwszego roku po wejściu na giełdę
W wyniku zastosowania wyceny akcji w wartości godziwej (rynkowej) wzrosły wskaźniki wartości księgowych na akcję. Jeżeli akcje były wyceniane przez wynik bieżącego roku, a nie przez kapitał z przeszacowania, wartość wskaźnika zysku na akcję także wzrósł.
Jakie to może mieć przełożenie na kursy akcji?:
– jeżeli żaden, to wskaźnik cena do wartości księgowej powinien spaść proporcjonalnie,
– jeżeli pozytywny, to wskaźnik cena do wartości księgowej powinien spaść mniej niż wzrosła wartość księgowa na akcję, pozostać na tym samym poziomie lub wzrosnąć.
Historia uczy, że te wskaźniki wzrastają, co oznacza, że inwestorzy przy podejmowaniu decyzji kierują się wartością wskaźników: cena do wartości księgowej, cena do zysku i kapitalizacja. W ten sposób powstaje spirala samospełniającej się przepowiedni, która powoduje tworzenie bańki spekulacyjnej: wzrost cen akcji powoduje wzrost wartości księgowej na akcje, a te powodują wzrost cen akcji.
Jeżeli przyjmiemy, że na koniec następnego roku obrotowego w spółkach A i B wskaźnik wartości księgowej na akcję wzrósł do 15,00 to bilanse spółek będą wyglądać następująco:
Tabela nr 105 Bilans spółek A i B na koniec drugiego roku po wejściu na giełdę
Porównując oba bilanse widzimy, że wartość spółek rośnie tylko i wyłącznie na skutek wzrostu ich kursów giełdowych.
Dlatego wskaźnii cena do wartości księgowej ciężko poddaje się analizie. Bardzo duży wpływ na kursy akcji, a co za tym idzie na wskaźnik kapitalizacji ma ilość akcji w obrocie publicznym. Jeżeli jest to 70%-100%, to możemy zaufać wycenie rynkowej akcji, jeżeli jest to do 30% akcji to uważam, że nie należy się kierować tymi wskaźnikami przy podejmowaniu decyzji inwestorskich.
Wskaźnik ceny do zysku wyliczamy według poniższego wzoru:
PE = GS / EPS gdzie: PE – cena do zysku GS – cena zamknięcia EPS – zysk na akcję |
Wzór nr 56 Cena do zysku
Wartość poznawcza tego wskaźnika zależy od tego jak zysk netto podstawimy do wzoru. Więcej o tym w jednym z następnych postów traktujących o wyliczeniu wskaźników rynkowych dla CCC.
Waldemar Mierniczek