Wskaźniki rynkowe: Dywidenda na akcję, Stopa dywidendy, Stopa wypłat dywidendy a Stopa zwrotu

112 Wskaźniki rynkowe: Dywidenda na akcję, Stopa dywidendy, Stopa wypłat dywidendy a Stopa zwrotu

Dywidenda na akcję nie jest żadnym wskaźnikiem tylko gotówką, którą dostaje każdy akcjonariusz po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Obowiązek odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia mija 30 czerwca. Wysokość dywidendy na akcję jest podawana w zestawie podstawowych danych finansowych. W przypadku CCC jest to III kwartał następnego roku. Następnie przez następne trzy kwartały dane te są powtarzane. W ten sposób w I i II kwartale podawane są dane o wielkości dywidendy wypłaconej za rok zakończony kilkanaście miesięcy wcześniej. Np. w I i II kwartale 2012 r. podawane są dane o wysokości dywidendy na akcję dotyczącej 2010 r. i wypłaconej w II kwartale 2011 r. Wartość informacyjna i prognostyczna tych wiadomości jest niewielka.

Istnieją na świecie spółki, które płacą dywidendę zaliczkowo co kwartał, ale czynią to dosyć daleko od naszych granic.

Wobec tego należy pamiętać, że wartość dywidendy podanej w zestawie danych dotyczących III i IV kwartału zawsze dotyczy wyników finansowych osiągniętych za poprzedni rok obrotowy, a podanej w zestawie danych dotyczących I i II kwartału dotyczy roku obrotowego zakończonego dwa lata temu.

Stopa wypłat dywidendy (divident payout), której wzór podano poniżej dotyczy także poprzednich lat obrotowych.

 

DP   = DA / EPS

   gdzie:

   DP – stopa wypłat dywidendy

   DA – dywidenda na akcję

   EPS – zysk na akcję

 

Wzór nr 57 Stopa wypłat dywidendy

Stopa dywidendy (dividend yield) to nie to samo co stopa wypłat dywidendy.

 

DY   = DA / GS

   gdzie:

   DY – stopa dywidendy

   DA – dywidenda na akcję

   GS – cena zamknięcia

 

Wzór nr 58 Stopa dywidendy

Aby obliczyć ten wskaźnik prawidłowo, trzeba podstawić do wzoru ceny, które obowiązywały w roku obrotowym, którego dywidenda dotyczyła. Można także wziąć bieżące ceny akcji wychodząc od strony inwestora.

Inwestora interesuje stopa zwrotu. O różnych rodzajach stóp zwrotu pisałem w poprzednich postach, a to:

37 – bieżąca stopa zwrotu i stopa zwrotu liczona do poprzedniego okresu,

39 – średnia arytmetyczna stopa zwrotu,

od 39 – stopa zwrotu z portfela papierów wartościowych,

46 – bezpieczna stopa zwrotu,

60 – średnia geometryczna stopa zwrotu.

Tu należy tylko stwierdzić, że stopa zwrotu to korzyści z inwestycji przyrównane do nakładów. W tym sensie, np. stopa odsetkowa (procentowa) jest stopą zwrotu z udzielonego kredytu, a stopę zwrotu z akcji stanowi iloraz, który w liczniku ma sumę otrzymanych w okresie dywidend oraz różnicę pomiędzy ceną akcji na koniec i na początek okresu), a w mianowniku cenę zakupu akcji. Stopa zwrotu w dłuższym okresie powinna uwzględniać wartość pieniądza w czasie, poziom inflacji i wszelkie koszty poniesione przy uzyskaniu przychodu, w szczególności opłaty maklerskie i podatki.

Jeżeli tak, to oceniając zyskowność inwestycji w akcje, inwestor może brać pod uwagę przeszłe wartości dywidend jako wartości oczekiwane i wpływające na podejmowane decyzje.

Więcej na temat wyliczenia powyższego wskaźnika w następnym spocie.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.