Wskaźniki rynkowe: Wartość księgowa na akcję, Zysk na akcję

110 Wskaźniki rynkowe: Wartość księgowa na akcję, Zysk na akcję

Wskaźniki rynkowe określam tą nazwą dlatego, że są związane z akcją w sposób bezpośredni lub pośredni jak wartość księgowa na akcję, zysk na akcję, stopa wypłat dywidendy, albo też związane są bezpośrednio lub pośrednio z ceną (kursem) akcji jak kapitalizacja, cena do wartości księgowej, cena do zysku, albo też związane są zarówno z akcją jak i jej ceną jak stopa dywidendy.

Wartość księgowa na akcję obliczana jest wzorem:

 

KA   = K / AVOL

   gdzie:

   KA – kapitał własny na akcję

   K – kapitały własne

   AVOL – ilość akcji

 

Wzór nr 52 Wartość księgowa na akcję

Pojęcie wartości księgowej utożsamione jest z wartością kapitału własnego oraz tak zwanymi aktywami netto. W praktyce czerpiąc dane z Internetu może się okazać, że kapitał własny jest utożsamiany z kapitałem własnym akcjonariuszy jednostki dominującej.

Pojawia się pytanie, czy kapitały pozostałych właścicieli (co dotyczy przede wszystkim grup (zwanych w Polsce niesłusznie grupami kapitałowymi)), zwane udziałami niekontrolującymi lub udziałami mniejszości, traktować jako kapitał (aktywa netto), czy nie). Moim zdaniem ewidentnie trzeba tak czynić, albowiem jest to niewycofywalny wkład do spółki akcyjnej (lub grupy), bo gdyby nie był, to nie mógłby zostać zaksięgowany jako kapitał.

Wskaźnik wyliczamy z danych dotyczących wysokości kapitału na określony dzień.

 

EPS   = WN / AVOL

   gdzie:

   EPS – zysk na akcję

   WN – wynik netto

   AVOL – ilość akcji

 

Wzór nr 53 Zysk na akcję

Zysk netto na akcję (Earnings per share) jest dosyć dobrym wskaźnikiem ponieważ pokazuje zdolność do wypłaty dywidendy. Zysk netto na akcję to iloczyn dwóch innych składników: zyskowności kapitału i wartości księgowej na akcję.

Inne wartości księgowe odnoszone na jedną akcję moim zdaniem nie mają żadnej wartości poznawczej, szczególnie z punktu widzenia inwestora. W literaturze przedmiotu można znaleźć różne przychody na akcję, zyski operacyjne i inne na akcje czy nawet przepływy pieniężne na akcję. Te ostatnie wskaźniki są szczególnie śmieszne.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.