Wskaźniki płynności wyliczone dla CCC

099 Wskaźniki płynności wyliczone dla CCC

a) Płynność III stopnia.

Informacje generowane przez wskaźniki płynności wyliczone za jeden rok są dla nas cenne, ponieważ informują, w jaki sposób spółka na bieżąco radzi sobie z płynnością. Te same wskaźniki obliczone na ostatni dzień roku o niczym istotnym nas nie informują, chociaż, jeżeli nie ma możliwości obliczenia wskaźników za okres, można z nich korzystać.

Modyfikujemy wzór podany w poprzednim poście:

PIII   = ((AOBRQn + AOBRQn-4)/2) / ((ZOBRQn +ZOBRQn-4)/2)

   gdzie:

   PIII – Wskaźnik   płynności III

   AOBR – Aktywa   obrotowe

   ZOBR – Zobowiązania   obrotowe

   Qn – kwartał, na   którego ostatni dzień liczymy wskaźnik

   Qn-4 – czwarty   kwartał liczony wstecz od kwartału, na którego ostatni  dzień liczymy wskaźnik

Wzór nr 32a Wskaźnik płynności III

Jeżeli chcemy policzyć wskaźnik płynności za rok od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. to musimy skorzystać z danych ściągniętych z Internetu za IV kwartał 2012 r. i IV kwartał 2011 r. Dane na 31 grudnia 2011 r. traktujemy jak dane na 1 stycznia 2012 r. W ten sposób: IV kwartał 2012 r. = n, III kwartał 2012 r. = n-1, II kwartał 2012 r. = n-2, I kwartał 2012 r. = n-3, IV kwartał 2011 r. = n-4.

Problem pojawia się w momencie, kiedy chcemy policzyć wskaźniki dla kwartałów, dla których nie ma danych dla kwartałów n-4. W przypadku CCC są to kwartały: III 2009, II 2009, I 2009 i IV 2008. W takiej sytuacji mamy kilka wyjść:

1. Nie liczyć wskaźników i wpisać w tabeli „brak danych”,

2. Wyliczyć dla kwartałów, dla których brak danych, sezonowość danych na podstawie istniejących danych i na podstawie tych danych wyliczyć wskaźniki,

3. Wyliczyć wskaźniki dla okresów krótszych niż roczne, to znaczy: na koniec III kwartału 2009 za trzy kwartały, na koniec II kwartału 2009 za dwa kwartały, na koniec I kwartału 2009 za jeden kwartał, na koniec 2008 r. na 31 grudnia 2008 r., czyli na dzień.

Wybrałem trzecie rozwiązanie, bo chociaż wskaźniki za krótkie okresy mogą być zniekształcone z powodu sezonowości działalności CCC, to wydaje mi się, że przyjąłem najlepsze rozwiązanie z możliwych.

b) Płynność I stopnia.

PI = ((SPQn + SPQn-4)/2) / ((ZOBRQn +ZOBRQn-4)/2)

   gdzie:

   PIII – Wskaźnik   płynności I

   SP – Środki pieniężne

   ZOBR – Zobowiązania obrotowe

   Qn – kwartał, na   którego ostatni dzień liczymy wskaźnik

   Qn-4 – czwarty   kwartał liczony wstecz od kwartału, na którego ostatni dzień liczymy wskaźnik

Wzór nr 34a Wskaźnik płynności I

Wskaźnik został skorygowany w analogiczny sposób jak wskaźnik płynności I.

c) Kapitał obrotowy.

Wskaźnika nie modyfikujemy, gdyż nie jest dla nas istotne w jaki sposób spółka dawała sobie radę w przeszłości. Interesuje nas wielkość kapitału na koniec roku, przez co możemy ocenić perspektywę utrzymania przez spółkę płynności w przyszłości.

Płynność III stopnia w wysokości wahającej się wokół 2,00 to oznaka, że spółka dobrze radzi sobie z płynnością. Kapitał w obrocie na poziomie około 250 mln to też nieźle. Z wyliczonych wskaźników nie można wywnioskować, że spółka będzie miała jakieś trudności z utrzymaniem płynności w przewidywalnym okresie działalności.

T93CCCplynnosc

Tabela nr 93 CCC Wskaźniki płynności

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.