Struktura ceny akcji

116 Struktura ceny akcji

Spróbujmy określić z jakich części składa się cena, którą płaci inwestor. Moja koncepcja jest taka:

a) z części stanowiącej odzwierciedlenie wartości majątku pokrytego kapitałem własnym,

b) z części stanowiącej odzwierciedlenie wartości majątku finansowanego kapitałem obcym,

cześć a) i b) struktury ceny akcji stanowi wartość księgową na akcję,

c) z części stanowiącej nadzieję inwestora na otrzymania dywidendy, część ta wyceniona jest w wartości ostatnio wypłacanej dywidendy,

d) z wartości firmy – wartość firmy to różnica pomiędzy kursem akcji, a poprzednimi składnikami struktury cen.

Dla CCC wygląda to w następujący sposób:

T109TCCCSCA

Tabela nr 109 CCC Struktura ceny akcji

Widać bezsprzecznie, że wartości księgowe nie mają większego znaczenia przy wycenie akcji, chociaż intencją ustawodawcy i nauki rachunkowości jest wycena aktywów (a co za tym idzie kapitału własnego) w wartości godziwej, czyli rynkowej.

Dla lepszej ilustracji poniżej wykres składników ceny akcji.

R33CCCSCA

Rycina nr 33 CCC – Struktura ceny akcji

Najwyższy wpływ na wycenę akcji ma wartość firmy, czyli ten składnik ceny, którego księgowo nie wycenia się. Wartość firmy to nie tylko marka i wizerunek to także bańka spekulacyjna zawarta w cenie akcji.

W tym miejscu możesz pobrać arkusz kalkulacyjny w formacie Excel, w którym wyliczyłem wszystkie omawiane wskaźniki na podstawie standardowych danych ściągniętych z Internetu: CCCwskaznikowa.xlsx.

Na tym kończę przegląd wskaźników fundamentalnych, według których będę starał się określić kondycję finansową firmy. W następnych postach zaprezentuję wyliczenia wskaźników dla innych spółek, które stanowią składnik portfela przykładowego, ranking tych firm oraz porównanie wyników analizy wskaźnikowej (fundamentalnej) z wynikami analizy portfelowej.

Porównanie spółek zostanie przeprowadzone na dzień 30 września 2012 r., czyli na podstawie ostatnich dostępnych danych przed podjęciem decyzji na początku grudnia 2012 r. o wyborze spółek do przykładowego portfela papieru wartościowych.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.