Średnia geometryczna stopa zwrotu i porównanie portfeli akcji wybranych według dotychczas stosowanych kryteriów

060 Średnia geometryczna stopa zwrotu i porównanie portfeli akcji wybranych według dotychczasowych kryteriów

Do tej pory wyliczaliśmy średnią arytmetyczną stopę zwrotu. Sumowaliśmy miesięczne stopy zwrotu, dzieliliśmy sumę przez ilość stóp zwrotu (miesięcy). Teraz spróbujemy podjąć decyzję na podstawie średnich geometrycznych stóp zwrotu. Stopy zwrotu liczone są w dotychczasowy sposób (Wzór nr 9), a następnie dodawane do 1 lub 100%:

1+((GSn-GSn-1)/GSn-1)

   gdzie:

   GS – cena zamknięcia

   n, n-1 – bieżący   i poprzedni okres notowań

Wzór nr 19 Stopa zwrotu liczona do poprzedniego okresu dla potrzeb średniej geometrycznej

Następnie otrzymane stopy zwrotu podnosi się do potęgi stanowiącej ilość próby (miesięcy) i z otrzymanej kwoty wyciąga pierwiastek o podstawie równej ilości próby (miesięcy). Trzeba jeszcze tylko odjąć od otrzymanej kwoty 1 lub 100% i otrzymamy średnią geometryczną stopę zwrotu. Sposób wyliczenia geometrycznej stopy zwrotu dla akcji PZU został pokazany w tabeli nr 65.

T65GeometrycznaPZU

Tabela nr 65 Średnia geometryczna stopa zwrotu PZU

Zgodnie z teorią w ten sposób otrzymana średnia stopa zwrotu pokazuje tendencje długoterminowe i jest bardziej przydatna dla inwestorów kupujących akcje z zamiarem uzyskania długoterminowych korzyści.

Zestawienie geometrycznych stóp zwrotu zawiera tabela nr 66. Na podstawie tego zestawienia wybralibyśmy jako inwestycje w grudniu 2012 r. akcje CCC, Enei, KGHM, LPP i Novity, co dało w grudniu 2012 r. stopę zwrotu w wysokości 5,23%. Taki sam, dodajmy, najwyższy wynik stopy zwrotu dał jedynie współczynnik zmienności.

T66Geometryczna

Tabela nr 66 Geometryczna stopa zwrotu

Porównanie portfeli według stosowanych dotychczas kryteriów zawiera poniższa tabela:

T67Porownanie

Tabela nr 67 Porównanie portfeli według różnych kryteriów wyboru akcji

W najbliższych postach korelacja i kowariancja pomiędzy papierami wartościowymi, portfelami papierów wartościowych i portfelem rynkowym.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.