Formacje złożone z dwóch świec: Zasłona ciemnej chmury i Formacja przenikania

006. Formacje złożone z dwóch świec: Zasłona ciemnej chmury i Formacja przenikania.

ZaslonaCiemnejChmury

Rycina nr 7 Zasłona Ciemnej Chmury

Zasłona ciemnej chmury składa się z dwóch dość długich świec. Pierwsza świeca ma biały korpus, a druga czarny. Druga świeca ma kurs otwarcia wyższy od kursu zamknięcia pierwszej świecy. W klasycznym wariancie formacji zasłony ciemnej chmury korpus czarnej świecy zachodzi głęboko na korpus białej świecy. Cena zamknięcia czarnej świecy leży pomiędzy ceną otwarcia i średnią arytmetyczną ceny otwarcia i zamknięcia białej świecy.

Formacja zasłony ciemnej chmury pojawiająca się na szczycie trendu zwiastuje odwrócenie trendu i spadek cen.

Z każdej formacji świecowej, lub mówiąc szerzej, z kilku następujących po sobie świec można utworzyć świecę łączoną. Świecą łączoną są świece tygodniowe obrazujące zmiany cen w trakcie tygodnia oraz świece miesięczne lub roczne.

SwiecaLaczona

Rycina nr 8 Świeca Łączona

Tworząc świecę łączoną stosujemy cenę otwarcia pierwszej świecy, cenę zamknięcia ostatniej świecy oraz najniższą z cen minimalnych i najwyższą z cen maksymalnych.

Świeca łączona zasłony ciemnej chmury jest spadającą gwiazdy, a jak wiemy z poprzedniego spotu, wymowa spadającej gwiazdy jest złowieszczo jednoznaczna.

Analogicznie: świeca łączona utworzona z formacji ciemnej chmury pojawiającej się na dnie trendu jest odwróconym młotem i może prognozować odwrócenie trendu spadkowego.

Formacją dwuświecową odwrotną do zasłony ciemnej chmury jest formacja przenikania.

FormacjaPrzenikania

Rycina nr 9 Formacja przenikania

Formacja przenikania składa się z czarnej świecy o dosyć długim korpusie po której następuje biała świeca o dosyć długim korpusie. W klasycznej postaci formacji biała świeca zachodzi głęboko na korpus czarnej świecy pomiędzy średnią arytmetyczną cen otwarcia i zamknięcia czarnej świecy i jej cenę otwarcia.

Formacja przenikania pojawiająca się na dnie trendu zapowiada odwrócenie trendu i wzrosty cen.

Świecą łączoną formacji przenikania jest młot, co zapowiada zakończenie trendu spadkowego i wzrosty cen.

Podobnie świeca łączona formacji przenikania, gdyby pojawiła się ona na szczycie trendu, jest wisielec przepowiadający spadki cen.

Dla potrzeb analizy wykresów i nauki zdefiniujemy świece biorące udział w tworzeniu formacji zasłony ciemnej chmury i formacji przenikania jako 1% ceny otwarcia. To jest zdecydowanie za mało, jednakże pozwoli na przyjrzenie się jak te formacje funkcjonują na wykresach.

POLNORDZCCH

Tabela nr 10 POLNORD Zasłona Ciemnej Chmury

Tabela w formacie xls do ściągnięcia: POLNORDZCCHPrzenikanie.xls.

W formacjach wieloświecowych zawsze musimy zdefiniować każdą świecę z osobna oraz relacje pomiędzy świecami. 

Na załączonym przykładzie kolumny G, H i L zostały zdefiniowane w poprzednich spotach, kolumna AS definiuje pierwszą świecę formacji, kolumna AT definiuje drugą świecę formacji, kolumna AU definiuje relacje pomiędzy świecami, a kolumna AV zbiera dane z poprzednich trzech kolumn.

Definiowanie formacji dwuświecowej zaczynamy zawsze od wiersza nr 5. W załączonej tabeli tego nie widać ponieważ zaczyna się ona od wiersza 1193.

AS = pierwsza świeca – =ORAZ(+G4=PRAWDA;+L4>1%*B4),

AT = druga świeca – =ORAZ(+H5=PRAWDA;+L5>1%*B5).

Dla lepszej ilustracji czym jest na wykresie formacja zasłony ciemnej chmury przyjmujemy uproszczone założenie, że formacja powstaje we wszystkich przypadkach, kiedy korpusy świec zachodzą na siebie, niekoniecznie korpus drugiej świecy musi zachodzić za połowę korpusu pierwszej świecy. W ten sposób uzyskujemy formacje podobne do klasycznej, a nie tylko formacje w klasycznej postaci. 

AU = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+B5>E4;+E5<E4;+E5>B4).

Gdybyśmy chcieli odzwierciedlić we wzorach klasyczną relację zachodzenia korpusu drugiej świecy za połowę korpusu pierwszej świecy musielibyśmy napisać E5<(B4+E4)/2 zamiast E5<E4.

AV = formacja – =ORAZ(+AS5=PRAWDA;+AT5=PRAWDA;+AU5=PRAWDA).

Wszystkie uwagi opisane powyżej i odnoszące się do definiowania w excelu formacji zasłony ciemnej chmury odnoszą się także do definiowania formacji przenikania.

POLNORDPrzenikanie

Tabela nr 11 POLNORD Formacja przenikania

Tabela w formacie xls do ściągnięcia: POLNORDZCCHPrzenikanie.xls.

AW = pierwsza świeca – =ORAZ(+H4=PRAWDA;+L4>1%*B4),

AX = druga świeca – =ORAZ(+G5=PRAWDA;+L5>1%*B5),

AY = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+B5<E4;+E5<B4;+E5>E4).

Gdybyśmy chcieli odzwierciedlić we wzorach klasyczną relację zachodzenia korpusu drugiej świecy za połowę korpusu pierwszej świecy musielibyśmy napisać E5>(+B4+E4)/2 zamiast E5>E4 .

AZ = formacja – =ORAZ(+AW5=PRAWDA;+AX5=PRAWDA;+AY5=PRAWDA).

POLNORDZCCHPrzenikanie

Wykres nr 9 POLNORD Zasłona ciemnej chmury Formacja przenikania

Powyższy wykres pokazuje bez żadnych wątpliwości, że ustalone w excelu niskie progi (najmniejsza świeca o korpusie dłuższym niż 1% ceny otwarcia, każdy rodzaj zachodzenia korpusów świec na siebie, a nie tylko taki, w którym druga świeca zachodzi na pierwszą świecę powyżej połowy długości korpusu pierwszej świecy) pokazały nam tylko jedną formację przenikania, którą można potraktować poważnie – tą, która utworzyła się 24 lipca.

Na poniższym wykresie zobaczmy co działo się dalej:

POLNORDZCCHPrzenikanie1

Wykres nr 10 POLNORD Zasłona ciemnej chmury Formacja przenikania 1

Niestety zidentyfikowana przy pomocy excela formacja przenikania nie spowodowała zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy. Ciężkie jest życie inwestora.

Piękna formacja przenikania utworzyła się na wykresie załączonym poniżej.

AMBRAPrzenikanie

Wykres nr 11 AMBRA Formacja przenikania

Zobaczmy co stało się później.

AMBRAPrzenikanie1

Wykres nr 12 AMBRA Formacja przenikania 1

Z tego excelowego rozpoznania formacji przenikania też nic nie wyszło. Ceny akcji weszły w trend boczny.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.