Formacje złożone z dwóch świec: Formacje objęcia

007. Formacje dwóch świec: Formacja objęcia hossy, Formacja objęcia bessy, Wierzchołek ostatniego objęcia i Dno ostatniego objęcia.

FormacjaObjecia

Rycina nr 10 Formacje objęcia

Formacja objęcia hossy składa się z czarnej świecy oraz z białej świecy, której korpus zakrywa całkowicie korpus czarnej świecy (cena zamknięcia białej świecy jest wyższa od ceny otwarcia czarnej świecy, a cena otwarcia białej świecy jest niższa niż cena zamknięcia czarnej świecy). Formacja objęcia hossy pojawiająca się na dnie trendu spadkowego oznacza zakończenie tego trendu i przejście w trend wzrostowy. Świeca łączona formacji objęcia hossy jest młotem.

Formacja objęcia bessy składa się z białej świecy oraz z czarnej świecy, której korpus zakrywa całkowicie korpus białej świecy (cena otwarcia czarnej świecy jest wyższa od ceny zamknięcia białej świecy, a cena zamknięcia czarnej świecy jest niższa niż cena otwarcia białej świecy). Formacja objęcia bessy pojawia się na szczycie trendu wzrostowego i oznacza zakończenie tego trendu i przejście w trend spadkowy. Świeca łączona formacji objęcia bessy to spadająca gwiazda.

Jeżeli opisane wyżej formacje pojawiają się na przeciwnych ekstremach trendu, to mamy do czynienia z formacjami pokazanymi poniżej.

OstatnieObjecie

Rycina nr 11 Dno ostatniego objęcia i Wierzchołek ostatniego objęcia

Formacja objęcia hossy pojawiająca się na szczycie trendu nazywana jest wierzchołkiem ostatniego objęcia i prognozuje odwrócenie trendu na spadkowy. Świeca łączona formacji to wisielec.

Formacja objęcia bessy pojawiająca się na dnie trendu spadkowego nazywana jest dnem ostatniego objęcia i przewiduje odwrócenie trendu na wzrostowy. Świeca łączona tej formacji to odwrócony młot.

POLNORDFormacjeObjeciaHossy

Tabela nr 12 POLNORD Formacja objęcia hossy / wierzchołek ostatniego objęcia

Tu można ściągnąć plik w formacje xls: POLNORDFormacjeObjecia.xls.

Kolumny G, H i L tabeli zostały zdefiniowane w poprzednich spotach. Przy definiowaniu świec formacji objęcia świadomie popełnimy błąd (jak przy definiowaniu formacji zasłony ciemnej chmury i formacji przenikania) polegający na wyznaczeniu zbyt krótkiego korpusu świec. Dla pierwszej świecy pozostawiamy 1% ceny otwarcia, dla drugiej świecy prostujemy błąd częściowo i wyznaczamy 2% ceny otwarcia. Zrobimy to w celach dydaktycznych, aby można było przy pomocy wykresu zilustrować prawdziwe i pozorne formacje.

Definiowanie formacji zaczynamy od wiersza nr 5, gdyż składa się ona z dwóch świec: pierwszej zdefiniowanej w wierszu nr 4 i drugiej zdefiniowanej w wierszu nr 5. W tabeli nie widać tego, ponieważ zaczyna się ona od wiersza nr 254.

BA = pierwsza świeca – =ORAZ(+H4=PRAWDA;+L4>1%*B4),

BB = druga świeca – =ORAZ(+G5=PRAWDA;+L5>2%*B5),

BC = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+B5<E4;+E5>B4),

BD = formacja – =ORAZ(+BA5=PRAWDA;+BB5=PRAWDA;+BC5=PRAWDA).

POLNORDFormacjeObjeciaBessy

Tabela nr 13 POLNORD Formacja objęcia bessy / dno ostatniego objęcia

Tu można ściągnąć plik w formacje xls: POLNORDFormacjeObjecia.xls.

Uwagi dotyczące definiowania formacji objęcia hossy/wierzchołka ostatniego objęcia stosują się odpowiednio do definiowania formacji objęcia bessy/dna ostatniego objęcia.

BE = pierwsza świeca – =ORAZ(+G4=PRAWDA;+L4>1%*B4),

BF = druga świeca – =ORAZ(+H5=PRAWDA;+L5>2%*B5),

BG = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+B5>E4;+E5<B4),

BH = formacja – =ORAZ(+BE5=PRAWDA;+BF5=PRAWDA;+BG5=PRAWDA).

Zobaczmy, co zostało zidentyfikowane na wykresie w wyniku zastosowania naszych wzorów.

POLNORDFormacjeObjecia

Wykres nr 13 POLNORD Formacje Objęcia

15 lipca – niewielka formacja dna ostatniego objęcia, po której nastąpiło odwrócenie trendu na wzrostowy,

25 lipca – fałszywy alarm,

27 lipca – całkiem zgrabna formacja objęcia hossy wzmacniająca trend wzrostowy,

31 lipca – jak 25 lipca,

24 sierpnia – silna formacja objęcia bessy,

1 września – silna formacja objęcia bessy składająca się z białej świecy wysokiej fali (zmaganie się byków i niedźwiedzi na rynku) oraz długiej czarnej świecy z długim dolnym cieniem (świeca podobna do wisielca).

7 października – świece o zbyt krótkich korpusach, aby mogły tworzyć formację.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.