CCC – Z-Score

115 CCC – Z-Score

Aby wyliczyć Z-Score brakuje nam wartości EBIT, jednakże nie będzie wielkim błędem użycie w jego miejsce zysku przed opodatkowaniem, przychodami i kosztami finansowymi oraz zyskami .w jednostkach wycenianych metodą praw własności, czyli, inaczej mówiąc wynik na działalności operacyjnej.

Ponieważ interesuje nas stan na dzień wartości zaczerpnięte z rachunku zysków i strat musimy wykazać jako sumę czterech kwartałów.

Zmodyfikowany wzór będzie wyglądał w następujący sposób:

 

ZSCOREZMOD   = 1,2(KO/A) + 1,4((K-((WNQn + WNQn-1 + WNQn-2+   WNQn-3)/A) + 3,3(WO Qn + WOQn-1+ WNQn-2+   WNQn-3)/A) + 0,6(KAP/Z)+0,999(SQn+ SQn-1 + SQn-2+   SQn-3)/A)

   gdzie:

   ZSCOREZMOD –   zmodyfikowany Z-Score Model Altmana

   KO – kapitał obrotowy

   A – aktywa

   K – kapitały własne

   WN – wynik finansowy netto

   WO – wynik operacyjny

   KAP – wartość rynkowa firmy (kapitalizacja)

   Z – Zobowiązania

   S – sprzedaż podstawowa

   Wartość wskaźnika:

   ≥ 3,0 – niewielka szansa bankructwa,

   1,81 – 2,99 – nieokreślone prawdopodobieństwo bankructwa,

   ≤ 1,8 – bardzo wysoka szansa bankructwa

 

Wzór nr 59a Z-Score model zmodyfikowany

Wynik dosyć pracochłonnych wyliczeń, ale niezbyt skomplikowanych widać w tabeli poniżej.

T108CCCZScore

Tabela 108 CCC Z-Score model

Wynik Z-Score waha się pomiędzy 12,76 i 5,74, przy czym największy wpływ na wartość wskaźnika ma wartość rynkowa firmy (kapitalizacja), czyli zdolność do pozyskiwania pieniędzy na każde nowe przedsięwzięcie. Pozostałe składniki wskaźnika osiągają bardzo niskie wartości. Drugi najbardziej istotny składnik wskaźnika oparty jest na wartości sprzedaży, czyli zdolności firmy do generowania bieżącego strumienia pieniężnego. Załatwia on w przypadku CCC połowę wskaźnika w wartości bezpiecznej.

Inaczej wyglądałaby sprawa w sytuacji gdyby CCC nie była spółką publiczną. W takiej sytuacji wartość wskaźnika wynosiłaby od 4,33 do 2,96. Wartość 2,96 na 30 czerwca 2012 r. znajduje się poza granicą bezpieczeństwa i wskazuje na „nieokreślone prawdopodobieństwo bankructwa”.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.