Wskaźniki na upadłość firmy

114 Wskaźniki na upadłość firmy

Bardzo istotną informacją dla potencjalnego inwestora są dane mówiące o tym, czy spółka ma wystarczający potencjał, aby nie upaść. Jest niewiele wskaźników, które mogą nas o tym poinformować.

Bardzo dobrym wskaźnikiem jest wzór Wilcoxa na prognozę bankructwa. Jednakże ten wskaźnik nie może być obliczony z danych dostarczanych przez Internet jako standardowe. Z ciekawości wyliczymy ten wskaźnik dla CCC za trzy lata korzystając ze sprawozdań finansowych grupy kapitałowej.

Wynik wyliczenia to wartość majątku grupy w sytuacji, gdyby postanowiła się ona zlikwidować na zasadzie „spiesz się powoli …”

T107Upadlosc

Tabela 107 CCC – wzór Wilcoxa na prognozę bankructwa

Aktywa z tytułu podatku dochodowego i wszystkie rezerwy na zobowiązania nie biorą udziału w wycenie likwidacyjnej majątku ponieważ nie można ich kupić, ani sprzedać.

Jak widać na powyższym obrazku wartość księgowa firmy stale wzrasta, wartość rynkowa (kapitalizacja) szaleje, a wartość likwidacyjna raczej nie rośnie w oszałamiającym tempie. Oznacza to, że rozwój firmy odbywa się na kredyt przy zastosowaniu dźwigni finansowej, czyli przede wszystkim kapitałów obcych.

Drugi bardzo dobry wzór na prognozę bankructwa to wzór Edwarda Altmana na upadłość. Z-Score da się obliczyć na podstawie standardowych danych finansowych uzyskanych w Internecie, jakkolwiek wzór jest dosyć skomplikowany

 

ZSCORE   = 1,2(KO/A) + 1,4((K-WN)/A) + 3,3(EBIT/A) + 0,6(KAP/Z)+0,999(S/A)

   gdzie:

   ZSCORE – Z-Score   Model Altmana

   KO – kapitał obrotowy

   A – aktywa

   K – kapitały własne

   WN – wynik finansowy netto

   EBIT – zysk przed odsetkami i   opodatkowaniem

   KAP – wartość rynkowa firmy   (kapitalizacja)

   Z – Zobowiązania

   S – sprzedaż podstawowa

   Wartość wskaźnika:

   ≥ 3,0 – niewielka szansa bankructwa

   1,81 – 2,99 – nieokreślone prawdopodobieństwo bankructwa,

   ≤ 1,8 – bardzo wysoka szansa bankructwa

 

Wzór nr 59 Z-Score model

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.