Rodzaje świec: biała, czarna i doji – najprostsze wzory w excelu

002 Świece

BudowaSwiecy Rycina nr 1 Budowa świecy

 Moja wiedza o formacjach świecowych oparta jest na książce guru formacji świecowych na zachodzie Steve Nison „Świece i japońskie techniki analizowania wykresów” WIG PRESS Warszawa 1996 r. Fragmentarycznie korzystałem także z książek Etzkorn Mark „Oscylatory” WIG PRESS Warszawa 1999, Gately Ed „Cena i czas Zarys metod analizy technicznej” WIG PRESS Warszawa 1999, Murphy John J. „Analiza techniczna” WIG PRESS Warszawa 1995, Werner Janusz „Jak wygrywać na polskiej giełdzie” Hermes Gliwice brak roku wydania, oraz z wiedzy internetowej.

Pierwszy podział świec jaki nasuwa się intuicyjnie to: biała świeca (świeca o białym korpusie), czarna świeca (świeca o czarnym korpusie), doji (świeca bez korpusu). Wzory arytmetyczne dla tych świec to:

1. Biała świeca:

Cena otwarcia < cena zamknięcia,

2. Czarna świeca:

Cena otwarcia > cena zamknięcia

3. Doji:

Cena otwarcia = cena zamknięcia.

W excelu wygląda to tak:

ABCBialaCzarnaDoji1

Tabela nr 1 ABC Biała Czarna Doji

 Plik w formacie xls: ABCBialaCzarnaDojixls.

A na wykresie wygląda to tak (wykres dla innej spółki):

RangoldDoji1

 Wykres nr 4 Doji

Proszę zwrócić uwagę, że to co na wykresie wygląda jako doji (świeca bez korpusu) nie zawsze jest doji zgodnie z wzorami arytmetycznymi. Złudzenie optyczne powoduje, że czarne świece o bardzo małych korpusach (2, 3, 6 i 7) jawią się jako doji. Od inwestora będzie zależało, czy dokonując końcowej weryfikacji istnienia formacji świecowej uzna białe i czarne świece o bardzo małych korpusach za doji, czy nie.

Także przy tworzeniu arkusza kalkulacyjnego można z góry założyć, że białe i czarne świece o bardzo małych korpusach to doji, ja jednak, dla jasności i prostoty tworzenia wzorów pozostanę przy tym, że doji to świeca, której cena otwarcia jest równa cenie zamknięcia.

Doji przyjmuje różną postać. Będzie to zarówno świeca bez cieni (na wykresie jako pozioma kreska), jak i świeca bez jednego z cieni lub z dwoma cieniami.

Doji

Rycina nr 2 Doji

Tworzenie arkusza kalkulacyjnego zaczynamy od ściągnięcia z Internetu kursów akcji lub innych papierów wartościowych. Jest wiele stron internetowych, których nie będę reklamował, które oferują za darmo kursy archiwalne. Ja ściągam pliki ze źródła, czyli ze strony internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Są to pliki w formacie csv, który bez problemu otwiera się w excelu.

Po skasowaniu niepotrzebnych kolumn pozostawiamy:

A – data,

B – kurs otwarcia,

C – kurs maksymalny,

D – kurs minimalny,

E – kurs zamknięcia,

Wypełniamy nagłówki kolumn G, H i I:

G – Biała świeca,

H – Czarna świeca,

I – Doji.

Wzory w kolumnach G, H i I wyglądają następująco:

G – =JEŻELI(+E4>B4;PRAWDA;FAŁSZ),

H – =JEŻELI(+B4>E4;PRAWDA;FAŁSZ),

I – =JEŻELI(+E4=B4;PRAWDA;FAŁSZ).

Są to wzory dla czwartego wiersza arkusza kalkulacyjnego. Skopiowanie wzorów z tego wiersza do pozostałych wierszy załatwia sprawę. Jeżeli okazałoby się, że jakaś świeca została pokazana jako czarna i biała, czarna i doji lub biała i doji, albo jako biała, czarna i doji, to oznaczało by, że wzory są na pewno złe.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.