132. Kilka ciekawostek z Aten
Jeżeli teoria świecowa jest prawdziwa powinniśmy w dniach przełomowych, w których następuje gwałtowna zmiana cen, móc dostrzec formacje świecowe, które o tym informują. Poniżej trzy próby z giełdy w Atenach.
Wykres nr 239 Dromeas – dni gwałtownej zmiany cen
Na powyższym wykresie zidentyfikowałem pięć momentów zmian cen. Sprawdźmy, czy można w tych dniach zidentyfikować formacje świecowe.
Wykres nr 240 Dromeas – pierwszy trzy okresy gwałtownej zmiany cen
1. Po osiągnięciu pierwszego szczytu cenowego rozpoczął się długi okres zmagań pomiędzy bykami i niedźwiedziami, przy czym niedźwiedzie zdobywały coraz większą przewagę nad bykami. Na szczycie cenowym możemy rozpoznać silną formację objęcia bessy, a po kilku dniach odwrócony wisiorek. Wartość prognostyczna tych formacji nie była jednak wielka, gdyż przez następne trzy miesiące panował lekki trend spadkowy. Dopiero po latach można z całą pewnością stwierdzić, że formacje były istotne z punktu widzenia prognostycznego.
2. Elipsa nr 2 nie pokazuje żadnych formacji prognostycznych.
3. Elipsa nr 3 pokazuje dwie formacje wisielca obok siebie. Formacje te poprzedzone są świecą zbliżoną do wisielca. Jeżeli jednak przyjrzymy się całemu wykresowi, zobaczymy że jest tam mnóstwo młotów/wisielców co wynika z małej płynności akcji. W tym przypadku także dopiero po latach widać, że formacje miały znaczenie prognostyczne.
Wykres nr 241 Dromeas – czwarty i piąty okres gwałtownej zmiany cen
4. Elipsa nr 4 pokazuje formację młota (ważki). Uwagi dotyczące formacji młota/wisielca z punktu 3 stosują się odpowiednio.
5. Widzimy na wykresie harami wysokiej ceny, a potem kilka dni delikatnego spadku. Wartość prognostyczna harami wysokiej ceny została potwierdzona przez późniejszy gwałtowny spadek cen. Kto szybko z rynku nie wyskoczył, ten umoczył …
Wykres nr 242 PPC – dni gwałtownej zmiany trendu
Powyżej zaznaczyłem dni gwałtownego spadku i dni gwałtownego wzrostu cen.
Wykres nr 243 PPC – dni zmiany trendu na spadkowy
W przeciwieństwie do poprzedniego przykładu, niniejszy pokazuje „stłoczone” formacje wskazujące na możliwość zmiany trendu. Najpierw jest to bardzo wyrazista klasyczna zasłona czarnej chmury. Druga świeca tej formacji tworzy harami. Harami tworzą także następne dwie świece. Jakby tak się uprzeć to druga świeca pierwszej formacji harami i pierwsza świeca drugiej formacji harami tworzą formację objęcia bessy.
Wykres nr 244 PCC – dni zmiany trendu na wzrostowy
Dni zmiany trendu ze spadkowego na wzrostowy nie pokazują żadnej formacji świecowej.
Wykres 245 Agricultural Bank – trend
Na wykresie powyżej widzimy spektakularny przykład trendu spadkowego, który kończy się wygaszeniem ruchu cen.
Wykres 246 Agricultural Bank – formacja objęcia bessy
Formacja objęcia bessy, która utworzyła się na wykresie charakteryzuje się bardzo dużą siłą prognostyczną. Jeżeli wyobrazimy sobie świecę łączoną utworzoną przez tą formację ujrzymy formację spadającej gwiazdy o czarnym korpusie i bardzo długim knocie. Ponadto druga świeca formacji objęcia bessy tworzy harami niskiej ceny z następną świecą.
Waldemar Mierniczek