042 Wybór papierów wartościowych do portfela na podstawie przeszłych stóp zwrotu
Poniżej zestawienie przeszłych stóp zwrotu wyliczonych od stycznia 2004 r. do listopada 2012 r., a więc za 107 miesięcy, a dla spółek, który weszły na GPW później, za wszystkie miesiące notowań. Dla porównania stopa zwrotu dla tych samych akcji osiągnięta w okresie dokonywania inwestycji w przykładowy portfel akcji (od 3 do 31 grudnia 2012 r.).
Tabela nr 57 Przeszłe stopy zwrotu
Gdybyśmy zastosowali przeszłe stopy zwrotu przed rozpoczęciem inwestowania jako kryterium wyboru akcji prawdopodobnie nie zdecydowalibyśmy się na zakup akcji Ciechu, Enei, Kompapu, PZU, Wilbo i Żywca. Wybralibyśmy pozostałe akcje, które charakteryzowały się w przeszłości średnią stopą zwrotu powyżej 2%. Na skutek naszego wyboru stopa zwrotu z portfela w okresie inwestowania (grudzień 2012 r.) wyniosłaby 4,36%, a więc niewiele mniej niż z portfela rynkowego (4,78%) mimo tego, że w portfelu przykładowym znalazłby się Polnord, który przyniósł w grudniu 2012 r. stratę 0,86%, a nie znalazłoby się PZU ze stopą zwrotu 10,08%.
Metoda porównywania przeszłych stóp wzrostu w celu wyboru akcji do portfela przykładowego sprawdziła się. Zysk z portfela przykładowego byłby prawie tak samo wysoki jako zysk z portfela rynkowego (WIG) i dwa razy wyższy niż z portfela, do którego akcje zostały wybrane w sposób intuicyjny.
Rzecz jednak w tym, żeby znaleźć takie kryterium wyboru akcji, aby osiągnąć wyższy zwrot z portfela przykładowego niż z portfela rynkowego w okresie wzrostów cen i nie osiągać strat w okresach, w których portfel rynkowy (indeks giełdowy) osiąga straty. Zakup instrumentów pochodnych na indeksy giełdowe pozwala na osiąganie zysków i strat na poziomie portfela rynkowego i można tego dokonać nie wytężając umysłu.
Waldemar Mierniczek