105 Wskaźniki zadłużenia
Wśród wskaźników zadłużenia co najmniej trzy zasługują na uwagę:
a) zadłużenie aktywów:
DA = Z / A x % gdzie: DA – wskaźnik zadłużenia aktywów Z – wartość zobowiązania A – wartość aktywów |
Wzór nr 46 Wskaźnik zadłużenia aktywów
Wskaźnik pokazuje jak duża część posiadanego majątku (aktywów) jest finansowana kapitałem własnym. Wysokość wskaźnika zadłużenia aktywów zależy od branży. Spółki prowadzące działalność handlową wykazują wyższą wartość wskaźnika zadłużenia niż spółki produkcyjne, a te wyższą niż spółki zajmujące się wykonywaniem usług.
b) zadłużenie kapitału własnego:
DK = Z / K x % gdzie: DK – wskaźnik zadłużenia kapitału własnego Z – wartość zobowiązania K – kapitał własny |
Wzór nr 47 Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego pokazuje o ile wyższe lub niższe (w rzadkich przypadkach) w procentach są kapitały obce niż kapitały własne. Zarówno ten wskaźnik jak i poprzedni są ze sobą związane za pomocą prostego wzoru: Aktywa – Kapitał = Zobowiązania. Konstatacja dotycząca poprzedniego wskaźnika zawarta w punkcie a) może być zastosowana także do niniejszego wskaźnika.
c) pokrycie odsetek zyskiem przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT – earnings before interest and taxes):
PO = EBIT / O gdzie: PO – wskaźnik pokrycia odsetek EBIT – zysk przed odsetkami i opodatkowaniem O – odsetki |
Wzór nr 48 Pokrycie odsetek zyskiem przed odsetkami i opodatkowaniem
Ten wskaźnik pokazuje czy jednostka jest w stanie generować zyski w wysokości wyższej niż odsetki, które ta jednostka jest zobowiązana płacić z tytułu zaciągniętych długów, czyli korzystania z kapitału obcego. Jest to bardzo ważny wskaźnik z punktu widzenia prawidłowej oceny standingu firmy.
Niestety nie ściągniemy danych potrzebnych do wyliczenia powyższego wskaźnika z Internetu. Brak ich w zestawie standardowych danych kwartalnych dotyczących spółek publicznych.
Waldemar Mierniczek