101. Wskaźniki obrotowości, które można wyliczyć ze standardowych danych finansowych
Dane cząstkowe publikowane w Internecie nie dają możliwości wyliczenia wskaźników obrotowości, które niosą dużą wiedzę o standingu spółki, a dotyczą zapasów, należności z tytułu dostaw i usług oraz zobowiązań z tytułu dostaw i usług.
Dla CCC bardzo ważny jest wskaźnik obrotowości zapasów, dlatego z inwestorskiej ciekawości w ślad za tym, o czym pisałem w poście nr 86, zajrzymy do sprawozdania finansowego CCC za 2011 r., aby policzyć wskaźnik obrotu zapasami dla tych 3.100.000 par butów w 600 sklepach. Ten wskaźnik na 31 grudnia 2011 r. wynosi 200 dni, co oznacza, że buty zalegają w sklepach 6-7 miesięcy.
Ze standardowych danych opublikowanych w Internecie możemy wyliczyć trzy wskaźniki obrotowości, pierwsze dwa to protezy, do których nie należy przywiązywać zbyt wielkiej wagi, trzeci ma pewne wartości poznawcze. Są to:
a) obrotowość aktywów obrotowych z wyjątkiem środków pieniężnych:
OAOBR = (AOBR – SP) / S x ilość dni w okresie gdzie: OAOBR – Wskaźnik obrotowości aktywów obrotowych AOBR – Aktywa obrotowe SP – Środki pieniężne S – Wartość sprzedaży z podstawowej działalności |
Wzór nr 39 Wskaźnik obrotowości aktywów obrotowych (z wyjątkiem środków pieniężnych)
Wady tego wskaźnika są oczywiste: w liczniku zawiera on wszelkie należności krótkoterminowe, a więc także takie, które są związane z przychodami i kosztami finansowymi oraz przychody do budżetów (np. nadpłacony VAT), które miesiącami mogą nie być zwracane przez budżet; w mianowniku wartość sprzedaży nie obejmuje pozostałych przychodów operacyjnych, chociaż w liczniku mogą być należności związane z takimi przychodami (np. ze sprzedaży aktywów trwałych).
b) obrotowość zobowiązań krótkoterminowych:
OZOBR = ZOBR / KOP x ilość dni w okresie gdzie: OZOBR – Wskaźnik obrotowości zobowiązań obrotowych ZOBR – Zobowiązania obrotowe KOP – Koszt własny sprzedaży + pozostałe przychody i koszty operacyjne |
Wzór nr 40 Wskaźnik obrotowości zobowiązań obrotowych
Powyższy wskaźnik w liczniku ma pozycje związane z kosztami finansowymi (np. kredyty i pożyczki krótkoterminowe, ujemna wartość wyceny pochodnych instrumentów finansowych), z wynagrodzeniami, które co do swojej istoty zaniżają wartość wskaźnika, w mianowniku wartość przychodów i kosztów jest często netowana (np. wynik na sprzedaży środków trwałych), a szereg pozycji pozostałych kosztów operacyjnych ma postać niematerialną (np. odpisy z tytułu utraty wartości przez aktywa, rezerwy na zobowiązania).
c) wskaźnik obrotowości kapitału obrotowego:
OKO = KO / KOP x ilość dni w okresie gdzie: OKO – Wskaźnik obrotowości kapitału obrotowego KO – Kapitał obrotowy KOP – Koszt własny sprzedaży + pozostałe przychody i koszty operacyjne |
Wzór nr 41 Wskaźnik obrotowości kapitału obrotowego
Powyższy wskaźnik ma w liczniku w istocie różnicę pomiędzy aktywami obrotowymi a zobowiązaniami obrotowymi i informuje o tym, jak często w okresie czasu spółka obróciła tym kapitałem. Licznik ma sens, a co do mianownika, aktualne są uwagi, o których była mowa z podpunktach a) i b).
Waldemar Mierniczek