048 Portfel rynkowy
Zgodnie z teorią portfelem rynkowym jest indeks giełdowy, ponieważ odzwierciedla notowania wszystkich papierów wartościowych na giełdzie (rynku) lub papierów wartościowych reprezentatywnych dla tego rynku.
Indeks giełdowy – wartość obliczona na podstawie wyceny akcji wybranych spółek giełdowych.
Stopa zwrotu z indeksu giełdowego odzwierciedla więc stopę zwrotu z portfela rynkowego. Pochodne instrumenty finansowe oparte na wartości indeksu (futures, opcje) odzwierciedlają przewidywane zmiany na rynku papierów wartościowych (giełdzie). Kto inwestuje w pochodne instrumenty finansowe oparte na indeksach giełdowych wierzy, że wartość rynku będzie ustawicznie wzrastała. Oczywiście trzeba pamiętać, że wybierając średnią stopę zwrotu i średnie ryzyko należy traktować pochodny papier wartościowy jak każdy inny. Jego wartość nie wzrasta liniowo, tylko wzrasta i spada w różnych okresach czasu.
Indeks WIG obejmuje wszystkie spółki giełdowe spełniające minimalne kryteria co do procentu i wartości akcji w wolnym obrocie, zarówno krajowe jak i zagraniczne. Wpływ jednej spółki na WIG nie może przekroczyć 10%, a udział jednego sektora w indeksie nie może być większy niż 30%. Skład WIG-u jest zmienny (np. na dzień 1.02.2009 r. było to 376 spółek). WIG jest średnią ważoną notowań papierów wartościowych wchodzących w skład indeksu.
Waldemar Mierniczek