Linia rynku przykładowego portfela papierów wartościowych

050 Linia rynku naszego portfela przykładowego

Przekształcając Wzór nr 10, zamieszczony w rozdziale 46 blogu, wyliczyliśmy współczynniki beta dla akcji naszego przykładowego portfela.

T58

Tabela nr 58. Współczynniki beta w grudniu 2012 r.

Widać na pierwszy rzut oka, że tylko akcje o współczynnikach powyżej 1 (LPP, Novita i PZU) zapewniały wyższe zyski niż portfel rynkowy (WIG).

Akcje o współczynniku beta niższym od 0 zapewniały stratę, wobec czego nadają się do inwestycji w okresie, kiedy WIG spada, gdyż wtedy ich wartość rośnie.

Nasz okres inwestowania był bardzo krótki (1 miesiąc) wobec tego warto byłoby sprawdzić w jaki sposób kształtowały się współczynniki beta w okresach poprzedzających dzień dokonania naszej inwestycji.

T59

Tabela nr 59. Przeszłe współczynniki beta

Już na pierwszy rzut oka widać, że o ile bezpieczna stopa zysku nie ulega dużym wahaniom w zależności od okresu czasu dla którego jest liczona, o tyle stopa zwrotu z portfela rynkowego może się znacznie wahać. Współczynniki beta ulegają zmianie w jeszcze większym stopniu. Stąd można wysnuć dwa wnioski:

– największą wagę należy przydawać informacjom najświeższym,

– wszystkie tendencje i średnie mogą dawać fałszywe sygnały w przypadku odwrócenia trendu,

– analiza współczynnika beta nie stanowi wystarczającego warunku wyboru właściwych akcji, nadaje się doskonale jako uzupełnienie analizy technicznej.

Gdybyśmy kierowali się wysokością przeszłych wartości współczynnika beta wybralibyśmy te same akcje, które wybraliśmy kierując się przeszła stopą zysku: CCC, KGHM, LPP, Novity i Polnordu i uzyskalibyśmy stopę zwrotu z tak skonstruowanego portfela w wysokości 4,36% i współczynnik beta w wysokości 4,77.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.