Formacje składajace się z trzech białych świec: Trzech białych żołnierzy, Przegroda i Blok

011. Formacje składające się z trzech białych świec: Trzech białych żołnierzy, Przegroda i Blok.

Formacje Trzech białych żołnierzy, Przegroda i Blok zdarzają się dość często na wykresach świecowych. Niełatwo jednak zinterpretować co oznaczają.

Steve Nison we wspomnianej przeze mnie biblii świecowej „Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów” pisze o poszczególnych formacjach w ten sposób:

R173BZ

„Są to trzy białe świece o coraz wyższych cenach zamknięcia. Formacja ta jest szczególnie silną zapowiedzią wzrostów, jeśli pojawia się po okresie stabilizacji cen lub na niskim poziomie cenowym.”

R18Przegroda

„Dla formacji tej charakterystyczny jest niewielki biały korpus kształtujący się powyżej długiego białego korpusu lub w okolicach jego wierzchołka. Pojawienie się tej formacji jest zapowiedzią zahamowania wzrostów.”

R19Blok

„Odmiana formacji trzech białych żołnierzy, w której ostatnie dwa białe korpusy wskazują na słabość wzrostów.”

Bardzo łatwo jest zdefiniować w excelu formację trzech białych żołnierzy, trochę trudniej formację przegrody, która jest odmianą formacji trzech białych żołnierzy, a najtrudniej formację przegrody.

T303BZ

Tabela nr 30 Trzech białych żołnierzy

Tabela w formacje excel do pobrania: NOVITA3BZ.

Kolumny nr G, L i R zostały zdefiniowane w poprzednich spotach.

W kolumnie DV definiujemy pierwszą świecę formacji (jako białą świecę) w wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 4. W kolumnie DW definiujemy drugą świecę formacji (jako białą świecę) w wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 5. W kolumnie DX definiujemy trzecią świecę formacji (jako białą świecę) w wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 6. W zaprezentowanej tabeli tego nie widać ponieważ zaczyna się ona od wiersza nr 121.

W kolumnie DY definiujemy relacje pomiędzy świecami: cena zamknięcia trzeciej świecy jest wyższa od ceny zamknięcia drugiej świecy, a cena zamknięcia drugiej świecy jest wyższa od ceny zamknięcia pierwszej świecy.

DV = pierwsza świeca – =JEŻELI(+G4=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

DW = druga świeca – =JEŻELI(+G5=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

DX = trzecia świeca – =JEŻELI(+G6=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

DY = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+E5>E4;+E6>E5),

DZ = formacja – =ORAZ(+DV6=PRAWDA;+DW6=PRAWDA;+DX6=PRAWDA;+DY6=PRAWDA).

T31Przegroda

Tabela nr 31 Przegroda

Tabela w formacje excel do pobrania: NOVITA3BZ.

Pierwszą świecę formacji przegrody definiujemy w kolumnie EA i wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 4 jako białą świecę. Drugą świecę definiujemy w kolumnie EB i wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 5 jako białą świecę, której korpus jest dłuższy niż 3% ceny otwarcia. Trzecią świecę definiujemy w kolumnie EC i wierszu nr 6 na podstawie danych z wiersza nr 6 jako białą szpulkę. Relacje pomiędzy świecami pozostają takie same jak w formacji trzech żołnierzy.

EA = pierwsza świeca – =JEŻELI(+G4=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

EB = druga świeca – = ORAZ(+G5=PRAWDA;+L5>3%*B5),

EC = trzecia świeca – =JEŻELI(+R6=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ)

ED = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+E5>E4;+E6>E5),

EE = formacja – =ORAZ(+EA6=PRAWDA;+EB6=PRAWDA;+EC6=PRAWDA;+ED6=PRAWDA).

T32Blokswiece

Tabela nr 32 Blok – świece

Tabela w formacje excel do pobrania: NOVITA3BZ.

Świece formacji Blok i relacje pomiędzy świecami definiujemy tak samo jak w przypadku formacji Trzech białych żołnierzy.

EF = pierwsza świeca – =JEŻELI(+G4=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

EG = druga świeca – =JEŻELI(+G5=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

EH = trzecia świeca – =JEŻELI(+G6=PRAWDA;PRAWDA;FAŁSZ),

EI = relacje pomiędzy świecami – =ORAZ(+E5>E4;+E6>E5).

T33Blokrelacje

Tabela nr 33 Blok – relacje

Tabela w formacje excel do pobrania: NOVITA3BZ

Słabości korpusów spróbujemy pokazać jako szereg trzech białych świec o coraz to mniejszych korpusach.

EJ = słabość korpusów – =ORAZ(+L6<L5;+L5<L4).

W kolumnie EK definiujemy wysokie górne cienie drugiej i trzeciej świecy jako cienie o długości co najmniej 1,5% cen otwarcia.

EK = wysokie cienie – =ORAZ(+(+C5-E5)>1,5%*B5;+(+C6-E6)>1,5%*B6),

EL = słabości – =LUB(+EJ6=PRAWDA;+EK6=PRAWDA),

EL = formacja – =ORAZ(+EF6=PRAWDA;+EG6=PRAWDA;+EH6=PRAWDA;+EI6=PRAWDA;+EL6=PRAWDA).

Nasze wzory są bardzo proste i pozwalają na identyfikację wielu formacji w postaci zbliżonej do klasycznej. Interpretacja formacji zidentyfikowanej przez wzory excela i oglądanej na wykresach należy do inwestora.

W263BZ

Wykres nr 26 Trzech białych żołnierzy

Excel zidentyfikował wiele następujących po sobie formacji Trzech białych żołnierzy w ciągu wielu kolejnych białych świeć w trendzie wzrostowym. Znaczenie miała pierwsza w kolejności formacja. Zidentyfikowana formacja przegrody nie spowodowała zahamowania wzrostów ponieważ, po pierwsze, nie została rozpoznana na szczycie trendu, a po drugie, środkowy korpus wydaje się zbyt krótki w porównaniu z pierwszym korpusem formacji. Rozpoznana formacja bloku charakteryzuje się coraz mniejszymi korpusami, ale wystąpiła na początku trendu więc nie mogła pokazać wyhamowania wzrostów cen.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.