EBIT, EBITDA, EBITDAP

106 EBIT, EBITDA, EBITDAP

Jak napisałem w poprzednim poście brak danych dotyczących odsetek od zadłużenia (kapitału obcego) uniemożliwia obliczenie bardzo pożytecznego wskaźnika jakim jest pokrycie odsetek zyskiem przed odsetkami i opodatkowaniem.

Podobnie nie znajdziemy w standardowych meldunkach dotyczących spółek publicznych bardzo pożytecznych informacji o wysokości amortyzacji. Gdybyśmy mieli takie informacje moglibyśmy wyliczyć wartość zysku przed amortyzacją, odsetkami i opodatkowaniem (EBITDA – earnings before interest, taxes, depreciation and amortization). wskaźnik „EBITDA do odsetek” pokazywałaby zdolność generowania środków pieniężnych, które pozwalają na spłatę odsetek od zadłużenia nawet w sytuacji, w której spółka generowałaby straty. EBITDA pokazuje lepiej zdolność jednostki do generowania przepływów pieniężnych niż publikowane w Internecie dane dotyczące pieniężnych przepływów operacyjnych, inwestycyjnych i finansowych.

Jeszcze lepiej byłoby, gdybyśmy dostali informację o innych niepieniężnych kosztach jak koszty odpisów z tytułu utraty wartości przez aktywa i koszty rezerw. Wskaźnik nazywałby się zyskiem przed amortyzacją, kosztami odpisów i rezerw, odsetkami i opodatkowaniem (EBITDAP – earnings before interest, taxes, depreciation amortization and provisions). EBITDAP podzielony przez odsetki pokazywałby jeszcze lepiej i dokładniej zdolność do spłaty odsetek od zadłużenia w sytuacji generowania strat bilansowych.

T100EBITDAP

Tabela nr 100 EBITDAP

Gdybyśmy mieli obliczyć wyżej wymienione wskaźniki (przynajmniej w przybliżony sposób) dla CCC to musielibyśmy skorzystać z pełnych sprawozdań finansowych.

T101CCCEBITDAP

Tabela nr 101 CCC EBITDAP/Odsetki

Jak widać z powyższej tabeli nie ma problemu z zapłatą odsetek od kredytów jakkolwiek wskaźnik z roku na rok pogarsza się.

Waldemar Mierniczek

Komentarze zablokowane.