068 Alfa(S) i Składnik losowy (S)
Wzór na współczynnik Alfa(S), który nie ma nic wspólnego z wskaźnikami Alfa (rozdział 51), Alfa(F1) (rozdział 63) i Alfa(F2) (rozdział 64) wyliczamy wzorem:
α(S) = isrednia – β(iisrednia) gdzie: α(S)– współczynnik alfa(S) isrednia – średnia stopa zwrotu z papieru wartościowego iisrednia –średnia stopa zwrotu z portfela rynkowego (indeksu) β – współczynnik beta(S) |
Wzór nr 27 Współczynnik Alfa(S)
Wartość alfa(S) dla wszystkich akcji z portfela przykładowego zawiera tabela nr 74. Wartości teoretyczne wyliczone z funkcji modelu Sharpa dla grudnia 2012 r. znacznie odstają od wyników rzeczywistych, ale przypominam, że jest to funkcja liniowa.
Tabela nr 74 Współczynnik alfa(S)
Składnik losowy(S) wyliczony w tabeli nr 74 zgodnie z modelem Sharpa jest bardzo duży. Nie jest to Składnik losowy opisany w rozdziale 52, chociaż jego wartość jest równie znacząca. Nie są to także Składniki losowe opisane w rozdziałach 63 i 64.
Metoda najmniejszych kwadratów pozwala na wyliczenie wskaźników, które mogą wytłumaczyć wysokość Składnika losowego. Mowa o nich w dwóch następnych postach.
Waldemar Mierniczek